Nutrition Labels & Healthy Eating Math Unit | Statistics, Data | Math PBL

$4.00

Teach students about NUTRITION, DIET and HEALTHY EATING through MATH. Or you might even call it a McMath LESSON!

This NO-PREP, MULTIDISCIPLINARY MATH PROJECT will keep them engaged as they learn about what they put in their mouth and the amount of activity required to burn it off. AN ESSENTIAL LIFE SKILL.

Most students love ♨️FAST FOOD♨️; maybe it’s a guilty pleasure, but do we know what’s in it?

THIS PROJECT DELIVERS THE FOLLOWING CONCEPTS TO STUDENTS

✔ Students will learn a range of mathematical strategies to understand the nutritional value of fast food.

✔ They will learn fast food’s nutritional value and identify how much exercise must burn off all those calories.

✔ Students will think critically about eating fast food once they understand the long-term effects on their bodies.

 

ALL EDITABLE & DIGITAL.

This is an excellent resource whether you are a classroom teacher or a Physical Education / Health teacher.

 

TEACHERS LIKE YOU SAID THIS…

⭐⭐⭐⭐⭐ Samantha M. says… “I am using this with a group of students for tutoring, and they love it! It’s interactive and completely digital, which is awesome. Thanks!”

⭐⭐⭐⭐⭐ Curiosity Creations. says, “This lesson was easy to adapt. We used it to fit in with learners who had missed certain lessons, and they could follow along asynchronously and catch up.”

⭐⭐⭐⭐⭐ The Classroom Cure says I used this for both enrichment and on-level students. It was a success in both forms!.

FLEXIBILITY is a vital part of this lesson package. As an EDITABLE PowerPoint, you can add LOCAL MENUS to suit any taste. No time for that? No problem. We have filled this with globally popular food, so you can open the file and go with no prep. With four 60-90 minute lessons and a class to present results, everyone will be busy for at least a week.

If this sounds intriguing and you would like more creative ideas and new product updates like this, be sure to sign up for our email newsletter and visit us on Facebook to participate in our exclusive giveaways.

Related Products

LET’S CONNECT

Innovative Teaching Ideas on YouTube

Innovative Teaching Ideas on Facebook

COPYRIGHT & PERMISSIONS

Copyright © Innovative Teaching Ideas; Permission to copy for single classroom use only.  This product cannot be shared with other teachers.  Additional licenses can be purchased here at a discounted rate.  All rights reserved by the author.

This section explains the specific details of the resource.  Please read it to ensure it will meet your needs, and as always, don’t hesitate to email us if you have any specific questions.

Grade Levels:

Grade 1 & 2  /  3rd Grade4th Grade  /  5th Grade  /  6th  Grade / 7th Grade / 8th Grade / 9th Grade10th GradeSenior Highschool / Suitable for Homeschooling / Not Grade Specific

Subject Areas:

Critical & Creative Thinking  /  English (ELA)  /  MathematicsReading  /  STEM & Digital TechnologiesWriting

File Types:

This resource downloads as a XXX File and can be used as a…

Is this Resource Editable?

Yes, elements of this resource are editable, and you can customize it to meet your students’ needs.

Other Important Information for Teachers and Students:

We have been on Teachers Pay Teachers (TpT) for almost a decade now, and fully understand that many of our customers prefer the convenience of buying all their resources from a single online store, as such, you can purchase this resource on TpT also.

CLICK TO VIEW THIS RESOURCE ON TPT

If you wish to browse our entire store on TpT click here.